Türkiye'nin Rakibi

Ülkemizin ihracattaki rakiplerini sektörlere göre ele almak konuyu daha iyi ele alabilmeye imkân sağlar.

Potansiyelimizin çok altında kaldığımız sektörler olduğu gibi, Dünyanın en büyük ihracatçısı olduğumuz sektörlerde bulunmaktadır.

Şirket olarak bilgi ve istihbarat temelli olarak hareket ettiğimiz için Dış ticaretteki makro ekonomik kaynaklı rakiplerden ve sorunlardan bahsetmeyecek daha çok bilgi aktarımı ve bilginin etkin kullanımını ele alacağız.

Çin son yıllarda fiyat avantajını ciddi ölçüde yitirmeye başladı. Hızlı büyümenin kaçınılmaz sonu olarak hızlı fiyat artışları, önce gayrimenkullere sonrada diğer tüketim malzemelerine yansıyınca işçi ücretleri geçmişteki düzeyde kalamayacak seviyeye geldi. Çin fiyat avantajını yıllar geçtikçe daha da kaybedecektir. Çin firmalarının en büyük özelliği ise heryerde bulunabilmeleri, herşeyi satabilmeleri veya satabilecek gibi gözükmeleridir. 

İnternetin her yerinde bulunabilmelerinin yanısısıra . Dünyanın birçok ülkesinde ticaret ve esnaf odalarıyla yakın iletişim içindedirler. Çin firmaları çok çeşitli kaynaklardan elde ettikleri istihbaratı etkin bir şekilde kullanıp alıcılara hitap etmektedir. 

Çin firmaları ayrıca kendi içinde değil dünya genelinde rekabet etmeyi prensip haline getirmiştir. Neticede ülkemizdeki firmaların bilgi konusunda en büyük eksiği bilgi elde edilimi ve etkili kullanım olarak göze çarpmaktadır.

Ana Sayfa | Hakkimizda | Uyelik | Banka Hesap No | Odeme Bildirim Formu | Iletisim Bilgileri